Blog Single

23 May

Yapay zeka nedir?

yapay-zeka-nedir

Yapay Zeka

Gün geçtikçe ismini daha fazla telaffuz ettiğimiz bir teknoloji: Yapay Zeka. Her gün biraz daha hayatımıza dahil olan, yaşam alanlarımızda bizlere fayda sağlayan ve modeli çok düşük olmayan akıllı telefonlar sayesinde artık cebimizde bile taşıyabileceğimiz kadar hayatımıza dahil olmuş durumda. Yapay zeka beraberinde bir tartışmayı da getiriyor. Bu teknoloji dost mu, düşman mı? Bu konunun gündeme gelmesinde hiç şüphesiz en büyük sebeplerden bir tanesi yapay zeka hakkında yapılan filmlerdir. Çünkü bu teknoloji hakkındaki filmlere bakacak olursak geneli, yapay zekanın tehlikelerinden ve bizi eninde sonunda ele geçireceğinden bahsediyor. Peki bu durum ne kadar gerçekçi? Yapay zeka konusunda ne durumdayız? Yapay zeka dost mu, düşman mı? Gelin tüm bu sorular ve daha fazlasını bu yazımızda beraber inceleyelim.

 

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, canlı bir hücrenin yardımı olmaksızın sadece bilgisayar üzerindeki yapay sinir ağları tarafından insan gibi davranan robotlar yapma teknolojisinin genel adı olarak adlandırılabilir. Kısaca Yapay zeka ile ilgili  insandan kopya çekerek insan gibi davranan, düşünebilen, karar verme ve ayırt etme özelliklerine sahip teknolojilerdir diyebiliriz.

Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıktı?

Yapay zeka‘nın tarihi 1940’lara, 2. Dünya Savaşı zamanlarına dayanmaktadır. Bu konu hakkında kafasında sorular oluşan ilk kişi ise Mathison Turing’dir. Burada bir terimi daha söylememiz gerek o da Makine Zekası.  Makine zekası sayesinde savaş zamanında bilgiler şifreli olarak gönderilebilmiş, gelen şifreli metinler ise çözülebilmiştir. Yapay zekanın temel aldığı konu insandır. Bu sebeple elimizdeki telefonlar, bilgisayarlar insan model alınarak geliştirilmiştir dememiz  pek yanlış olmaz.

Yapay Zekanın Geçmişi

Yapay zeka‘nın geçmişine baktığımızda McCulloch ve Pitts tarafından, insan davranışları gösteren ürünler geliştirme yönündeki yapay zeka çalışmaları, yapay sinir hücreleri ve farklı bilim dallarından yararlanılarak, robotlara çeşitli işlevler ekleyebilme özelliğini getirdi. 1956 yılında gerçekleştirilen çalışma sürecinde yapay zeka adını ortaya atan Mc Carthy, yapay zeka’nın isim babası olarak nitelendirilebilir.

sinir-ağları

Yapay Zeka Katmanları

Yapay zeka,  yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarlar yardımıyla, bu konuda uzman olan kişilerin yoğun çabaları ve uzun işlemler sonrasında kendisini geliştirmeye çalışır. Yapay zeka’yı  oluşturan kodların bir kısmı açık kaynaklı olarak isteyen kişilere sunulmaktadır. Yani eğer yapay zeka geliştirme konusunda çalışmalar yapmak istiyorsanız şanslısınız. Çünkü sıfırdan başlamak yerine bu açık kaynak kodlu yazılımlar sayesinde işin temel kısmının belirli bir bölümü sizin yerinize halledilmiş olarak gelmektedir.

Yapay zeka’yı oluşturan belirli katmanlar bulunur. Bu katmanlar sırasıyla;

 • Bilgi
 • Nedenlendirme
 • Sorun çözme
 • Algılama
 • Öğrenme
 • Planlama olarak adlandırılır.

Bir programın yapay zeka olarak adlandırılması için bu katmanlardan en az iki tanesine cevap verecek nitelikte olması gerekiyor.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

yapay zeka kullanım alanı Yapay zeka  günlük hayatımızda artık bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu teknoloji ister istemez yer aldığı alanlarda hayatımızı kolaylaştırmak adına büyük işler üstlenir.

Yaşamımıza dahil olduğu başlıca alanlar;

 • Sanal asistanlar
 • Otonom araçlar
 • Sohbet ve destek botları
 • Güvenlik sistemleri
 • Akıllı ev sistemleri vb. alanlar.

Yapay zekanın kullanım alanları bunlar ile sınırlı olmamakla birlikte bizlerin hayatına doğrudan etki eden temel alanlar bunlardır diyebiliriz. Sanal asistanlar konusunda Google Asistan nedir?Nasıl Kullanılır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Geliştirilen otonom araçlar sayesinde artık insana ihtiyaç duymadan araçlar istenilen yere bizleri götürebilmektedir. Facebook üzerinden konuştuğumuz bazı büyük firmaların mesaj kısmında insan yer almıyor, yani bir robotla konuşuyoruz. Akıllı ev sistemleri ile evimiz daha güvenli ve ihtiyaçlara yönelik olarak bizlere rahatlık sunmaktadır.

Yapay Zeka Dost mu, Düşman mı?

Bu konuya değinirken yapay zekaya bakmak yerine onu geliştirmekte olan insana odaklanmak gerekir. Çünkü en nihayetinde bu teknolojilere nasıl düşünmesi gerektiğini kodlayan kişiler elbetteki insanın kendisidir. İnsanın doğası gereği  bu sistemler ne kadar iyi alanlarda kullanılsa da kişisel çıkarlar ya da kötü amaçlar için de kullanılmaktadır. Ancak buradaki büyük tehlike, yapay zeka insandan öğrendikleri ile, insandan çok daha acımasız ve korkutucu olabilir. Stephan Hawking yapay zeka ile ilgili, eğer önlemleri alınmazsa insanın başına gelmiş olan en büyük felaket olacağını ve insan ırkının sonunu getirebileceğini söylüyor. Yani yapay zeka değil onu üreten ve geliştiren kişilerin dost ya da düşman olması bizler için daha önemli.

Geliştirilmiş en zeki yapay zekalardan biri olan Sophia’nın videosunu izleyerek  yapay zeka konularında nerede olduğumuzu anlamak biraz daha olanaklı hale geliyor.

Gelecekte yapay zeka çalışmaları nasıl devam edecek?

Gelecek yıllar için de yapay zeka hakkında olumlu ve olumsuz görüşler var. Kimi gruplar yapay zekanın gelecekte çok daha kötü senaryolar doğuracağını savunurken kimileri ise buna pek olumlu bakmıyor. Yapay zekanın tehlikelerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Yapay zekanın tehlikelerinin araştırılması için Elon Musk’ın kurduğu bir şirket bile mevcut ve bu araştırma çalışmalarını yapıyor.  Tüm gelişmeleri ilerleyen zamanlarda yaşayarak göreceğiz.

 

Bugün ki yazımızın da sonuna geldik. Bu yazıda ilgi ve heyecan uyandıran bir konuya değindik: Yapay zekaya. Ne olduğunu anlamaya çalıştık. Günlük hayatımızda hangi alanlarda var olduğunu inceledik ve yapay zekanın dost mu yoksa düşman mı olduğu konularına değindik. Umarım bu yazımızı da keyifle okumuşsunuzdur. Bir sonraki yazımızda buluşuncaya dek. Esen kalın.

Related Posts