Blog Single

17 Haz

RFID sistemleri nedir? Nerelerde kullanılır?

RFID sistemleri nedir? Nerelerde kullanılır?

rfid-nedir

Bir mağazaya girdiğinizi hayal edelim. Birbirinden şık ürünler arasından üzerinize en çok yakışanı, sizi en iyi hissettirecek olan elbiseyi seçtiniz. Elbiseyi denerken, bir davete gittiğinizde bu elbise ile gözlerin sizin üzerinizde olacağını hayal ediyorsunuz. Ortamdaki en şık kişi belki de siz olacaksınız.  Aynada hayran hayran bu hayallere dalarken, artık bu elbisenin sizin gardırobunuzda yerini alması gerektiğine karar veriyorsunuz. Kasaya gidip ürünün ödemesini yapıyorsunuz. Her şey çok güzel, yavaş adımlarla çıkışa ilerliyorsunuz. Kapıdan geçtiğiniz anda o da ne: Dııııt! Bir alarm  sesi ile irkiliyorsunuz. Hemen bir görevli gelip; hanımefendi pardon poşetinize bakabilir miyim diyor ve siz biraz mahçup bir şekilde poşetinizi gösterirken gerçek az sonra ortaya çıkıyor. Kasada sizinle ilgilenen kasiyer ürününün üzerinde yer alan güvenlik kitini çıkarmayı unutmuş. Sizden özür dileyerek bu durumu hemen düzeltiyorlar ve mağazanın dışına doğru tekrar yola koyuluyorsunuz.

Evet, günlük hayatta başımıza gelme olasılığı yüksek olan hatta belki bir çoğumuzun başına gelmiş ya da bu durumla karşılaşan birileri ile mutlaka denk gelmişsinizdir. Ürün üzerinden çıkartılmamış bir güvenlik kiti kapıdan çıktığınız esnada bir alarmın devreye girmesine neden olur. Peki bu durumun nasıl oluştuğunu, o alarmın nasıl devreye girdiğini hiç merak ettiniz mi?

Cevabınız hayır ise gelin bu olayın arkasındaki teknolojiyi hep birlikte inceleyelim.

RFID sistemler nedir?

RFID; Radio Frequency Identification tanımının baş harflerinden oluşan, hareketli veya sabit varlıkların kablosuz bir şekilde tanımlanması ve takip edilmesini sağlayan “Radyo Frekanslı Tanıma” teknolojisi olarak adlandırılabilir. Gelişen Dünya ile karmaşıklaşan iş akış süreçlerini kontrol etmekte kullanılan, ürün kontrolleri, stok sayımları ve daha pek çok alanda boy gösteren ve hayatımızı ve işlerimizi kolaylaştıran en önemli sistemlerden birisi de RFID sistemleridir. rfid_nedir1a

RFID sistemlerin merkezinde veri depolayabilen etiketler yer alır. Bu etiketler sahip oldukları benzersiz kimlik numaraları sayesinde pek çok seviyede takip edilebilir hale gelir. Etiketlerin üzerinde bulunan mikro çiplere binlerce defa veri yazılabilmesi, çok sayıda etiketin aynı anda, görüş açısı olmadan metrelerce uzaktan okunabilmesi, son geliştirilen modelleri ile suya ve sıcağa karşı dayanıklı olması en gelişmiş özellikleri arasında yer alıyor.

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) etiketleri 3 çeşit olabilir: bunlar, pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin). Bunlar arasında en ucuz etiket çeşidi olan pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur, okuyucunun gücüyle çalışırlar. Buna karşılık, yarı pasif etiketlere ise, gelen sinyalden güç almaya gerek bırakmayacak küçük bir pil eklenmiştir. Daha geniş okunma alanına sahip bu etiketler daha güvenilir oldukları gibi, okuyucuya daha çabuk cevap verebilirler. Aktif etiketler ise, diğer çeşitlerden farklı olarak devrelerini çalıştırmalarını ve cevap sinyali üretmelerini sağlayan kendi güç kaynaklarına sahiptirler. Bu özellikleriyle yüksek performans sergilerler ancak maliyetleri de diğerlerine oranla daha yüksektir.

RFID sisteminde temel olarak 2 adet nokta bulunur. Bunlardan birincisi tüm bilgileri içerisinde tutan  bir RFID etiketi, bir diğeri ise bu bilgileri okumaya ve işlemeye yarayan RFID okuyucusu olarak adlandırılır.

rfid-sistemler

  • RFID okuyucuyu kontrol eden PC okuyucuya ‘etiketi oku’ komutunu gönderir
  • Okuyucu anten kablosu ile antene bağlıdır ve antenin etikete radyo sinyalleri göndermesini sağlar
  • Pasif durumdaki etiket sinyalleri alınca aktif hale gelir ve çipindeki datayı geri yansıtır
  • Geri yansıyan sinyaller anten tarafından yakalanır, okuyucuya iletir ve PC de bilgi olarak kullanılır.

Nerelerde kullanılır?

rfid-toplu-tasima

RFID sistemleri günlük hayatımızın pek çok alanında görmek mümkündür. Bu alanları kısaca sıralayacak olursak; kartlı geçiş sistemleri, otoyollardaki otomatik geçiş sistemleri, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi ve mağazalar, kütüphaneler, hastaneler, depolar vb. daha birçok alanda RFID sistemlerini görebiliriz.

 

Bu yazımızda RFID sistemlerinin ne olduğunu, hayatımızın hangi alanlarında bize eşlik ettiğini çok teknik bir dile girmeden anlatmaya çalıştık. Umarız bu yazıyı okurken keyif almışsınızdır. Bir başka yazıda görüşmek üzere, esen kalın…

Related Posts