Blog Single

20 Haz

NFC teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?

NFC teknolojisi nedir? Nerelerde kullanılır?

nfc-teknlojisi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün hayatımıza yeni teknolojiler giriyor.  Temel amacı hayatımızı kolaylaştırmak olan bu teknolojiler bizlere gerçekten işlerimizi hızlandırmak gibi alanlarda büyük katkılar sağlıyor. Bu teknolojilerin bizleri tembelliğe alıştırmasını bir kenara bırakacak olursak, iyi kullanıldığında bu sistemler hayatımızda olumlu etkilere sahip olabiliyor.

İşe gitmek için evden çıktığınızı farz edelim. Her zamanki gibi caddenin karşısındaki duraktan otobüse binip işinize gitmek için yola koyulacaksınız. Havada tatlı bir esinti var ve yaz mevsiminin yavaş yavaş geldiği, güneşin yüzünüze vurun ışınları ile kendini belli ediyor. İçinizden – tam gezmelik hava keşke iş olmasa ve bol bol gezebilsem diyorsunuz ancak bir gelir sağlamak adına mecburen çalışmanız da gerekiyor. Bu düşünceler içerisinde durakta beklerken uzaktan gelen otobüsün sesi ile bu düşünceleriniz bir anda kayboluyor.

Otobüs, durağa yanaştığında sizle birlikte orada bekleyen diğer kişiler ile otobüse biniyorsunuz. Genelde birden çok kişi varsa son binmek oluyor tercihiniz. Sizden öncekiler otobüs kartını okutup boş kalan son kısımlara doğru ilerlerken cüzdanınızı çıkarıyorsunuz otobüs kartını okutmak için. Ancak o da ne? Otobüs kartı cüzdanınızda yok. Çantanızın içini kurcalıyorsunuz ancak kart oralarda da gözükmüyor. Bir an şoförle göz nfc-otobus-odemegöze geliyorsunuz, ve sanki size bedavadan binmeye çalışan bir yolcu gözüyle baktığını seziyorsunuz.

Çaresizce o anda otobüsün içerisine doğru – kartında para olan var mı diye bağırıyorsunuz ancak nafile. Gelişen Dünya insan ilişkilerini köreltmeye başladığı için size yardımcı olacak kimse çıkmıyor. Çaresiz bir sonraki durakta inip kart bulmanın yollarını aramayı düşünürken otobüs kartının daha önce indirmiş olduğunuz uygulaması geliyor aklınıza. Hemen telefonunuza sarılıp bu uygulamayı açıyorsunuz. Uygulamadaki ” Kartınız olmasa bile telefonunuz ile ödeme yapabilirsiniz.” cümlesi zihninizin bir köşesinde tam bu anda ortaya çıkmak için yer etmiş gibi duruyor. Uygulamada bulunan “telefon ile öde” kısmına basıp telefonunuzu okuyucuya yaklaştırıyorsunuz ve bingo, ödeme işlemi başarılı.

Günlük yaşantımızda karşılaşabileceğimiz olağan bir durumu anlattık sizlere. Peki çoğumuzun başına gelebilecek bu durumdaki çözümün arkasındaki teknoloji nedir? Bu sistemler nasıl çalışır? Gelin bu teknolojinin ayrıntılarını incelemeye beraber devam edelim.

 

NFC teknolojisi nedir?

NFC, düşük bant genişliğine sahip olan, Bluetooth ve Wifi gibi teknolojilerden daha zayıf çalışan ve çok kısa mesafe (4 cm civarı) ile kullanılabilen yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC’nin açık hali Near Field Comminucation, Türkçesi anlamı ise Yakın Alan İletişimi olan NFC teknolojisi, temel olarak bu teknolojiye sahip cihazların kısa mesafelerde birbirleri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlayan bir teknolojidir. NFC, ‘kaynak‘ ve ‘hedef‘ cihazlar arasında elektromanyetik radyo alanlarının etkileşime geçerek bir takım veriler aktarması sistemidir. Örneğin anahtar kartı ve  otel odanızın kapısı gibi düşünebilirsiniz. Kısa menzilli olması bakımından Bluetooth’a benzer özellikleri vardır ve RFID standartlarının bir alt kümesi sayılmaktadır. RFID sistemlerinin ne olduğunu öğrenmek için RFID nedir? Nerelerde kullanılır?  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. RFID den farklı olarak NFC’nin kendine has eşsiz karakteristikleri, onun gerçek hayattaki kullanımını belli etmektedir.

NFC teknolojisiSony ve Philips işbirliği tarafından, 2002 yılı sonunda geliştirilmiş ve 2003 yılı sonunda ise bir kablosuz iletişim standardı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca geliştirmenin yanı sıra Sony ve Nokia markaları, NFC teknolojisini daha hızlı geliştirmek adına ortaklık kurarak NFC Forum‘u kurmuştur.

NFC teknolojisine sahip etiketler ile bu etiketleri okuma özelliğine yani NFC teknolojisine sahip bir telefon sayesinde manyetik olarak iletişime geçerek veri alışverişinde bulunabilirler.

Nerelerde kullanılır?

nfc-okuyucu

NFC teknolojisi, akıllı telefonlarda mobil ödemeye olanak sağlar, çipli kimlikler ile daha hızlı işlem yapabilme ve NFC etiketlerde kullanılmaktadır. NFC etiketler ise önceden belirlenmiş bir işlemi kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Çok basit bir örnekte, akıllı telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırarak, telefonunuzun bir uygulamasını çalıştırabilirsiniz.

Sonuç olarak NFC teknolojisi, yakın mesafede kilit açma, veri aktarma, alışveriş yapma gibi pek çok işlemi, kolaylıkla yapabilmemizi sağlayan ve son yıllarda akıllı telefonlarda yayınlaşan ve gelişen bir teknolojidir.

NFC etiketler ile daha farklı neler yapılabilir bu video ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda NFC teknolojisinin ne olduğunu ve  günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını inceledik. Bu teknolojiyi siz değerli okuyucularımıza mümkün olduğu kadar anlaşılır ve teknik dilden uzak bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarız siz de okurken keyif almışsınızdır. Bir başka yazımızda görüşünceye dek esen kalın.

Related Posts