Blog Single

04 Tem

Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things) Nedir?

Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things) Nedir?

nesnelerin-interneti

Sıcak bir yaz akşamı işten çıkmış ve evinize gitmek için yola konulduğunuzu düşünün. Her gün otobüs beklediğiniz durağa doğru ilerliyorsunuz. İşyerinizden bir kaç arkadaşınızın da burada otobüs beklediğini görüyorsunuz. Otobüs durağında yer alan ekranda otobüsün gelmek için daha 8 dakikası olduğunu görüyorsunuz.

Zaman hızlıca geçiyor ve otobüs geliyor. Yolculuğunuzun yarısındayken telefonunuzda bulunan akıllı ev uygulamasına giriyorsunuz ve klimayı açmasını belirtiyorsunuz. Ayrıca yemekten hemen sonra çay içmeyi sevdiğiniz için su ısıtmasını da istiyorsunuz. Az sonra yolculuğunuz sona eriyor. Binanızın önüne geldiğinizde evinizin ışıklarının otomatik olarak açıldığını görüyorsunuz. Eve çıkıp kapıyı açtığınızda içeride en sevdiğiniz klasik müziklerden biri yankılanıyor.

Bir filmden alıntı bir sahne gibi dursa da yukarıda yazdığımız her şey tamamen gerçek ve 5-10 yıl sonranın değil bugünün teknolojisi durumundalar. Uçan arabalar hala test aşamasında olsa da teknoloji her geçen gün bizlerin hayatını olumlu ve olumsuz yönde değiştirmeye devam ediyor. Hal böyle olunca da teknolojinin hızına yetişmek imkansız oluyor. İşte bu günümüz teknolojisinin adı Nesneleri  İnterneti’dir.

Hayatımızın pek çok alanına bizlere kolaylık sağlayan nesnelerin interneti nedir gelin bu yazımızda hep birlikte inceleyelim.

 

Nesnelerin İnterneti (Internet Of Things) Nedir?

Nesnelerin interneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Nesnelerin tekil anahtar ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulması öngörülmüştür.nesnelerin-interneti

Nesnelerin interneti veya IOT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya benzersiz tanımlayıcılar (UID’ler) ile sağlanan insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade eder.

İngilizce anlamı Internet of Things (IoT) olan Nesnelerin İnterneti ilk olarak Kevin Ashton tarafından 1991 yılında yapılan bir sunumda kullanılmış bir kavramdır. Nesnelerin İnterneti pek çok elektronik aletin, çeşitli yazılımlar sayesinde birbirleri ile iletişime geçmesine denmektedir.

IoT, endüstri şirketlerinin iş kararlarını daha hızlı verebilmelerini sağlayan önemli bilgiler sunarak, verileri izleyen, toplayan, değiştiren ve analiz eden sistemler oluşturmak için iletişim teknolojileri yoluyla bağlanan bir cihazlar ağı bütünüdür.

Endüstriyel bir IOT sistemi şu elemanlardan oluşur:

  • Kendileri hakkında bilgi algılayan, iletebilen ve depolayabilen akıllı nesneler. Örnek olarak; uygulamalar, denetleyiciler, sensörler ve güvenlik bileşenleri.
  • Veri iletişim altyapısı, örneğin bulut depolama sistemleri;
  • Ham verilerden iş bilgisi üreten analitikler ve uygulamalar ve son bileşen olarak insanlar.

IOT cihazları, topladıkları sensör verilerini bir IOT ağ geçidine veya verilerin yerel olarak analiz edilmek üzere buluta gönderildiği veya yerel olarak analiz edildiği buluttan başka bir uç cihaza bağlayarak paylaşır.

Bazen, bu cihazlar diğer ilgili cihazlarla iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket eder. Cihazlar işlerin çoğunu insan müdahalesi olmadan yapar, ancak insanlar cihazlarla etkileşimde bulunabilir. Örneğin, onları ayarlamak, talimat vermek veya verilere erişmek gibi. Bu web özellikli cihazlarla kullanılan bağlantı, ağ ve iletişim protokolleri büyük ölçüde konuşlandırılan belirli IOT uygulamalarına bağlıdır.

IOT’nin Faydaları Nelerdir?

  • Genel iş akışını izleyebilmemizi sağlar.
  • Hataları çok daha hızlı görmemize olanak verir
  • İşleyişin geneli hakkında bilgi verir
  • Daha iyi kararlar vermemizi sağlar
  • İşimizi hızlandırmamızı sağlar
  • Hataları en alt seviyeye getirmek için gerekli bilgiyi bize verir.

nesnelerin-internetiIOT, şirketleri kendi işletmelerine, endüstrilerine ve pazarlarına yaklaşma yöntemlerini yeniden düşünmeye teşvik eder ve onlara iş stratejilerini geliştirmek için araçlar sunar. En çok bahsedilen avantajlardan biri, işletmelerin sağladığı endüstriyel internet işletmelerinin öngörücü bakımlarıdır.

Bu, “makinelerdeki hataları tahmin etmek için IoT sistemlerinden üretilen gerçek zamanlı verileri kullanan organizasyonları içerir”; örneğin, meydana gelmeden önce, bir parça bozulmadan veya bir makine bozulmadan önce şirketlerin bu sorunları çözmek için harekete geçmelerini sağlar.

Diğer bir yaygın fayda, iyileştirilmiş saha servisidir. IOT teknolojileri, saha servis teknisyenlerinin, büyük sorun haline gelmeden önce müşteri ekipmanlarındaki olası sorunları tespit etmelerine yardımcı olarak, teknisyenlerin müşterileri rahatsız etmeden önce sorunları çözmelerini sağlar.

Varlık izleme başka bir IOT faydasıdır. Tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler, tedarik zinciri boyunca ürünlerin konumunu, durumunu izlemek için varlık yönetimi sistemlerini kullanabilir. Sistem, mallar zarar görürse veya zarar görme riski altındaysa, durumu düzeltmek için derhal veya önleyici önlem alma şansı vererek, paydaşlara anında uyarılar gönderir.

IOT, daha fazla müşteri memnuniyeti sağlar. Ürünler, nesneler internete bağlandığında, üretici, müşterilerin ürünlerini nasıl kullandıklarına dair verileri yakalayabilir ve analiz edebilir. Üreticilerin ve ürün tasarımcılarının gelecekteki IOT cihazlarını uyarlamalarını ve daha fazla müşteri merkezli ürün yol haritaları oluşturmalarını sağlar.

IOT ayrıca tesis yönetimini de iyileştirir. İmalat ekipmanının aşınma ve yıpranmaya ve ayrıca bir fabrika içindeki belirli koşullara duyarlı olması nedeniyle, sensörler titreşimleri, sıcaklıkları ve optimal olmayan koşulların altında çalışma koşullarına yol açabilecek diğer faktörleri izleyebilir.

Bunca bilginin bizlere ulaşması ve bu veri yapılarına göre kararların veriliyor olması elbette beraberinde devasa bir bilgi yığınını getiriyor. Bu verilerin boyutu aklı almaz derecede büyüklüklere ulaşmış durumda. Big Data olarak da adlandırılan bu büyük veri içerisinden bizlerin ihtiyacına yarayan bilgileri almak ise yine yapay zekaya yani teknolojinin kendisine düşüyor. Yapay zeka ile ilgili daha detaylı bilgiler öğrenmek için Yapay Zeka Nedir? konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazılanları toparlayacak olursak;

nesnelerin birbirleri ile iletişime geçerek haberleşmeleri, bu sayede hayatımızın pek çok farklı alanlarında bizlere fayda sağlayan değerlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Günlük yaşantımızı kolaylaştırmanın yanı sıra endüstriyel süreçlerde de kullanılmakta olan IOT iş akış süreçlerindeki hataları önceden bildirerek ya da işi maksimize etme konularında işletme sahiplerine değerli bilgiler vererek katkı sağlamakta.

Devasa boyutlardaki bilgilerin oluşturduğu büyük veri, içerisinde hazine barındıran bir sandık niteliğinde. Ancak bu sandığın ve içerisindeki bilginin boyutlarını göz önüne aldığımızda samanlıkta iğne aramakla eş değer bir durumla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bir çok faydasının yanı sıra kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından hacklenebilme ihtimali olan bu sistemlerin kontrolünün bu kişilerin eline geçtiğini düşünmek ise tam bir felaket senaryosu doğurabilir. Güvenlik açıkları mümkün olduğu kadar kapatılmaya çalışılsa da kötü niyetli kişilerin bu sistemleri ele geçirme yöntemleri de geliştiği için bu olumsuz durumun tam anlamıyla önüne geçilebilmesi hali hazırda zor bir iş olarak görünüyor.

Olumlu ve olumsuz yanını göz önüne aldığımızda hayatımızı kolaylaştıran nesnelerin interneti sistemleri bizlere çok daha farklı bir yaşam vaat ediyor gibi görünüyor. Bu sistemlerin hayatımızın bir parçası olduğu artık su götürmez bir gerçek. Bu sebeple en iyisi teknolojiye karşı olmak yerine onun sunduğu fayda ve imkanlardan mümkün olduğu kadar pozitif yönde yaralanmak.

Geleceğin ne getireceği bilinmez ama bizce gelecek heyecan verici. Ve hep dediğimiz gibi: Gelecek Geldi!

Bu yazımızda nesnelerin interneti (Internet Of Things) teknolojileri nedir, bizlere sunduğu faydalar nelerdir ve kısacıkta zararlarına değindik. Umarız okurken keyif almışsınızdır. Bir başka yazımızda görüşünceye dek, esen kalın…

 

Related Posts