Blog Single

12 Haz

Lazer yazıcı nedir? Nasıl Çalışır?

Lazer Yazıcılar Nedir? Nasıl Çalışır?

Söz uçar yazı kalır deyimini hepimiz biliyoruz. İşletmelerde, devlet dairelerinde ve hemen her yerde insanlar önemli belgelerin birer kopyalarını kağıt üzerinde saklamaya devam ediyor. Bulut depolama sistemlerinin bu denli gelişmesine ve sanal veri merkezleri ile devasa boyuttaki bilgileri güvenli bir şekilde saklayabiliyor olmamıza rağmen gelenekten gelen bir dürtü hep içimizde ve bize; ya bu sistemler çökerse sen yine de kağıt üzerinde bir kopya sakla diye sesleniyor.

Ülkemizin, yazıcı sistemlerinin biraz daha temeli sayılan matbaa makinesi ile tanışması bundan yaklaşık 300 yıl öncesine dayanıyor. 1727 yılında İbrahim Müteferrika adında bir tüccar matbaa ile ülkemizi ilk kez tanıştırmıştır. Matbaa ile ilk yazılı eser ise bundan 2 yıl sonra 1729 yılında basılmıştır.

O günden bugüne matbaa sistemleri bir hayli gelişmiş ve bu makineler dev boyutlardan ziyade küçük bir kutu boyutuna kadar indirgenmiştir. Artık evimizde uygun fiyatlarla bir matbaa kurabiliriz demek pek de yanlış olmaz.

Yazıcılar geliştikçe bu teknolojiler, gelişmiş ve biraz daha farklılaşmıştır. Günümüzdeki lazer yazıcıların, İbrahim Müteferrika’nın getirdiği matbaa makinesinden çok daha farklı ve teknolojik olduğu ise su götürmez bir gerçektir.

Haydi gelin şimdi lazer yazıcıların parçalarını ve içerisinde bulundurduğu teknolojileri hep birlikte inceleyelim.

 

Lazer Yazıcılar Hangi Parçalardan Oluşur?

yazici-ünitesi

Lazer yazıcılar bir çok üniteden oluşur. Bu ünitelerin ilki güç destek ünitesidir. Bu güç ünitesi cihazın çalışması için gereken enerjiyi sağlar.  Bunu haricinde tüm sistemin senkronize olarak çalışması sağlayan mekanik kontrol ünitesi bulunur.  Bunların dışında bilgisayar ile yazıcı arasında bulunan veri transferini kontrol eden anakart ünitesi bulunur. Ve yazma işleminde en önemli görevlerden birine sahip olan lazer ünitesi. Lazer yazılacak olan yazıları elektrostatik olarak oluşturan en önemli ünitedir.

 

 

 

Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır?

yazıcı-drum

Yazıcının içerisinde bulunan en büyük parça drum olarak adlandırılan ve elektrostatik olarak yüklenebilen bir alüminyum bir silindirdir. Bu drum başka bir silindir tarafından tamamen elektrostatik olarak pozitif yüklerle yüklenir. Drum üzerindeki bazı noktalar lazer tarafından eksi yük ile yüklenir. Bu eksi yükler kağıda yazılacak olan yazının aynadaki bir görüntüsü olarak görünür.

 

 

lazer-yazici

Aynı esnada dönmekte olan drum sayesinde  lazer ışını ile negatif yüklenen noktalar toner kutusunun önünden geçer. Toner dediğimiz mürekkep pudracıkları, pozitif yüklüdür. Bu nedenle drum üzerindeki negatif yüklü noktalar tarafından çekilirler ve drum’ın üzerine elektrostatik olarak yapışırlar. Bu esnada kağıt zaten yazıcının üzerine girmiştir ve bir şarj silindiri tarafından negatif ile yüklü hale getirilmiştir. Drum’ın dönmesi ile birlikte kağıt hizasına gelen toner parçacıkları negatif yüklü kağıt tarafından kağıt üzerine çekilirler. Artık drum üzerinde bulunan yazılar kağıt üzerine geçmiştir. Hemen sonrasında kağıt ısıtıcı silindir ve baskı silindiri üzerinden geçerek dışarıya doğru çıkar. Bu iki silindirin arasından geçerken toner parçacıkları ısı sebebiyle erir ve kağıdın üzerine kalıcı olarak yapışırlar. Toner parçacıklarının ısı sebebiyle erime nedeni içerisinde bulundurduğu plastik parçacıklardır. Bu esnada hala dönmekte olan drum, bir silindir tarafından deşarj edilerek nötr hale getirilir. Yani yeni bir yazma turu için artık hazır haldedir.

Lazer yazıcılar sahip olduğu teknoloji sayesinde iş akışımızı hızlandırırken aynı zamanda bizlere mürekkep tasarrufu da sağlar.

Hayatımızın bir çok alanında işlemlerimizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlayan lazer yazıcıların hangi parçalardan meydana geldiğini ve nasıl çalıştığını bu yazımızda beraber inceledik. Umarım sizlerde okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki yazımıza kadar bizleri takip etmeyi unutmayın. Esen kalın…

Related Posts