Blog Single

18 Tem

Giyilebilir Teknolojiler Nedir?

Giyilebilir Teknolojiler Nedir?

werable-techonology

Günümüz teknolojileri ilerledikçe bu teknolojiler ile olan bağımız çok daha yakınlaşmaya başladı. Her an elimizde olan ve bir çoğumuzun ayrılmayı düşünmek dahi istemediği telefonlarımız hayatımızın her anında yanı başımızda yer alıyor. Sabah uyandığımızda daha yüzümüzü yıkamadan başlıyor etkileşimimiz. Akşam olduğunda ise yatmadan önce ise son gördüğümüz şey yine telefon oluyor.  Hayatımızın büyük parçasını oluşturan teknoloji etkileşim artık telefonların çok daha ötesine gitmeye hazırlanıyor. Henüz yaygınlaşmamış olsa da giyilebilir teknolojiler her an bizlerle demek pek de yanlış olmaz. Yeni çıkan giyilebilir teknoloji ürünleri hayatımızdaki yerlerini yavaş yavaş almaya başladı. Şimdi gelin hep birlikte giyilebilir teknolojilerin ne olduğunu daha derinlemesine inceleyelim. Keyifli okumalar.

Giyilebilir Teknolojiler Nedir?

Adından anlaşılacağı üzere giyilebilir teknolojiler üzerimize giydiğimiz teknolojilerin genel adıdır. Ancak burada karıştırmamamız gereken esas konu giyilebilir konusunun ne olduğudur. Çünkü kulağımıza taktığımız kulaklık bu kategoriye girmemektedir. Giyilebilir teknolojiler daha çok üzerimizde bizimle etkileşime geçebilen ya da bir ekran sayesinde onu kontrol ettiğimiz teknolojilere verilen genel isimdir.

Giyilebilir teknolojiler hala yeni olduğu için henüz çok gelişmiş bir piyasası olduğunu söyleyemeyiz ancak giyilebilir teknolojilere bazı örnekler;

akıllı-saat-bileklik

Akıllı Saat ve Bileklik: Hem kendi bünyesinde hem de akıllı cihazlarla senkronize olarak çalışabilen bu cihazlar giyilebilir teknoloji dünyasının en büyük örneği konumunda. Apple, Samsung, LG gibi öncü markaların bu alanda fazlasıyla tercih edebileceğiniz bu segment ürünleri bulunuyor. Akıllı cihazınızı daha kolay kullanmaya yardımcı olan bu teknolojik cihazlar, kullandıkları sensör ve yazılımları sayesinde sağlık, fitness, lokasyon, duygularınız ve daha birçok konuda da size işlenmiş veriler sunabiliyor.

 

google-glass

Giyilebilir Gözlük: Aklımıza ilk olarak Google Glass ile birlikte gelen giyilebilir gözlüklerin farklı modelleriyle önümüzdeki yıllarda pek çok kez karşılaşacağız. Arttırılmış gerçeklik prensibiyle çalışan bu tip gözlükler gerçek dünyadan kopmadan dijital dünyada da var olabilmenizin en kolay yolu. Tabii bir de akıllı gözlüklerin üzerinde sizin görüş açınızdan kayıt almanıza ve fotoğraf çekmenize yardımcı olan bir kamerası da bulunuyor. Gelecekte hayatımızın bir kısmında bu teknolojilere de yer vereceğiz gibi görünüyor.

glass

 

 

Arttırılmış Gerçeklik Gözlükleri: Çeşitli mercekler ile sunulan bu teknoloji, giyilebilir teknolojinin hem en cazip fiyatlı hem de en kullanışlı bir diğer örneği. Oyun ve filmlerle birlikte kullanılan, kullanıcıya ortamı bire bir hissettirmeye yardımcı olan arttırılmış gerçeklik gözlükleri ile ilgili son yıllarda çok fazla çalışma yapılıyor. Kartondan yapılan modellerini ise 15 – 20 TL arası bir fiyattan satın alabilmeniz mümkün.

İş yaşamından güvenliğe, sağlıktan eğitime kadar bir çok konuda hayatımızda henüz sınırlı alanlarda söz sahibi olan giyilebilir teknolojiler, gelişen çağın hızına uygun olarak kendini geliştirmekte ve her geçen gün yeni giyilebilir teknoloji ürünleri ortaya çıkmaktadır. Gelecek ne gösterir bilinmez ama bu teknolojilerin de hayatımıza hem olumlu hem de olumsuz bir çok katkısı olduğu aşikar.

Bu yazımızda giyilebilir teknolojilerin ne olduğunu ve hayatımızın neresinde yer aldıklarını inceledik. Umarız okurken keyif almışsınızdır. Bir başka yazımızda görüşünceye dek, esen kalın…

 

Related Posts