Blog Single

27 Haz

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

endüstriyel

Şu anda mühendislik bölümünde okuduğunuzu farz edin. Okulun zor sınavlarını geçmeye çalışırken bir yandan da gelecek için kurduğunuz hayallerinizin peşinden koşuyorsunuz. Robotik teknolojilere çok fazla ilginiz var ve sizde gelecekte çok işlevsel bir robot yapmak istiyorsunuz. Bunun için kendinize sürekli yatırım yapıp geleceğe dönük kazanımlar elde ediyorsunuz. Yıllar hızla geçiyor ve zaman ilerliyor. Okulunuz bitmiş ve hatta biteli tam tamına 20 yıl olmuş. Takvimler 27 Haziran 2039’u gösteriyor. Kurmuş olduğunuz şirketin durumunu kontrol etmek için gözünüzde bulunan akıllı lensi devreye koyuyorsunuz ve lens size fabrikadan sürekli canlı yayın yapan kameralardaki görüntüyü aktarmaya başlıyor. Fabrikanız, endüstriyel robotik kollar üretmek üzerine kurulmuş bir teknoloji fabrikası. İçerisinde muazzam bir iş akışı var, yüzlerce robot birbiri ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışarak üretmeye devam ediyor. Sizinle beraber çalışmakta olan az sayıdaki insan çalışanlarınız ise fabrikanın biraz daha dışındaki deniz gören bir evde bu iş akışını yönetiyorlar.

Sizlere gelecekten bir senaryo sunarak teknolojinin nereye doğru evrildiğini göz önüne getirmeye çalıştık. İşte gelecekte olması öngörülen insansız fabrikalar mekandan bağımsız yönetilebilir ve kontrol edilebilir hale geliyor. İnsanın fiziki gücünden ziyade beyin gücünün daha değerli olduğu bu sistemin adı Endüstri 4.0. Şimdi gelin hep birlikte Endüstri 4.0 ‘ın ne olduğunu, bizleri gelecekte nelerin beklediğini hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar…

 

Endüstri 4.0 Nedir?

18. yüzyılda, sanayi devrimi su ve buhar gücünün kullanılmasıyla mekanik sistemlerin ortaya çıkmasına yol açtı. Fabrikalarda buhar gücüyle çalışan makineler kullanılmaya başlandı. Bu ilk devrimin ardından 19. yüzyılda, elektrik enerjisinin kullanımı ve seri üretime geçiş süreci ve seri üretim için iş bölümlerinin oluşturulması ile yeni bir çağ daha başlamış oldu. Seri üretime tam manasıyla geçiş ise 20. yüzyılda, bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve elektroniğin kullanımı ile gerçekleşti.  Tüm bu süreçlerin ardından bilgi ekonomisine bağlı olarak otomasyon sistemleri ve bilginin birleşmesi ile yeni bir çağa doğru ilerledi insanlık.

İlk kez 2011 yılında gerçekleştirilen Hannover Fuarı’nda adı duyulan Endüstri 4.0, Alman Federal Hükümeti’nin sağladığı desteklerle günümüz sanayisinde bulunduğu yerini aldı. Dünya’nın ileri gelen teknoloji devleri ABD ve Japonya gibi ülkeler bu endüstriyi desteklediler ve geleceğe yönelik hedeflerinin hedeflerini Endüstri 4.0’a çerçevesine  uygun bir şekilde planladılar.

endustri-40

Endüstri 4.0 genel hatlarıyla; robotların üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, üç boyutlu yazıcılarla üretimin fabrikalar yerine evlerimize kadar girmesi, devasa miktarda ki bilgi yığınını veri analizleriyle ayıklanıp değerlendirilmesi ve daha birçok yeniliklerle incelenebilir.

Endüstri 4.0’ın en büyük ve en temel amacı, birbirleriyle sürekli haberleşen, sensörler ile ortamdaki durumu algılayabilen ve veri analizi yaparak gerekli olan ihtiyaçları fark edebilen robotların üretimi devralıp; daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve israfı en aza indiren bir üretim yapmaktır.

4. sanayi devrimi olarak adlandırılan bu sistemler temelde fabrikalar olarak görünse de aslında hayatımızın bütününü etkileyecek bir gelişme olarak nitelendirilebilir. Gelişen teknolojinin ortaya endustriçıkardığı yeni sistemler mesela 3D yazıcılar üretimi fabrikalar ölçeğinden evimizin içerisine kadar getirmektedir. Bir ürünün 3 boyutlu olarak modelledikten sonra 3D yazıcının yazması çok daha kolay hale gelmiştir. Teknoloji daha da geliştikçe bu modelleme işlemi için bir kolaylık getirildiğinde örneğin bir kaça açıdan fotoğrafı çekilmiş bir nesne, otomatik olarak 3 boyutlu ortama aktarılabilir ve yazıcı yardımıyla hemen basılabilir.

Günümüzde çok yaygın olan marka bağımlılığı gelecekte yerini fayda bağımlılığına bırakacaktır. İlerleyen zamanlarda hangi marka kıyafeti giydiğimiz değil bunun yerine hangi faydalı kıyafeti giydiğimiz daha çok önem kazanacaktır ve bu faydalı kıyafetleri kendimiz evimizde üretebilir hale geleceğiz.

 

Endüstri 4.0’ın Olumsuz Yönleri

endüstriEndüstri 4.0 ile hayatımızın bir çok alanında işlerimiz kolaylaşacak olsa da elbette ki bu teknolojinin olumsuz etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Robotların üretimi devralmasıyla birlikte insan gücüne duyulan ihtiyaç azalacak ve robotlar bir anlamda insanları işlerinden edecektir. İnsanlık biraz daha tembelleşecek ve işsizlik oranı artacaktır. Ancak bu durumu bir felaket senaryosu olarak değil bir farkındalık ya da gelişim için bir zorunluluk olarak adlandırabiliriz.

Robotların gelişmesi ile birlikte insan gücüne olan ihtiyaç sadece fiziki olarak azalacaktır. Bu sistemlerin doğru ilerlemesi için ve sistemin oyuncuları arasından insanın tamamen çıkarılması için önümüzde daha 20 yıllardan çok daha fazla zaman olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca robotlar insanların yerini alacak insanlar tamamen işsiz kalacak söylemi bizce hatalı bir söylemdir. Şöyle açıklamak gerekirse; buharlı makinelerin ortaya çıktığı ilk sanayi devriminde insanın fiziki gücüne olan ihtiyaç büyük oranda azalmıştı. Çünkü buhar gücü sayesinde insanın sağladığı güçten çok daha fazlası sağlanmıştı. Bu durum bir olumsuzluk yaratmak yerine gelişen fabrikalar ve sanayi ile bilikte çok daha fazla insana iş imkanı sağlamıştı. Tabi o zamanda bile insanın kendini geliştirmesini bir mecburiyet haline getirmişti.

Endüstri 4.0 teknolojisi, bu teknolojinin öngördüğü insansız fabrikalar ve bilgi çağı öyle bir sabah uyandığımızda faaliyete geçecek bir durum değildir. Henüz geliştirme aşamasında ve de tam olarak uygulanması için uzun yıllar gereklidir. Bizler, insanoğlu olarak kendimizi bu yeni teknolojileri içinde bulunduran çağa adapte etmezsek gelecekte iş bulma imkanımız elbette çok daha düşük olacaktır.

 

Endüstri 4.0’ın Dünyaya Etkisi Ne Olacak?

Endüstri 4.0’ın gelişmesiyle artan üretim hızı ve ürünün kalitesi rekabet için yeterli bir etken olmayacak ve en çok üreten değil, müşterinin isteğini en çok karşılayan bu yarışta galip gelecektir. Buna günümüzden en güzel örneği Apple’ın bir zamanların devi Nokia’yı piyasadan resmen silmesini gösterebiliriz.

Müşterinin ne istediğini bilmenin en önemli yolu ise büyük veriyi inceleyerek yapılan veri analizidir.  

Endüstri 4.0 ile birlikte ticaret savaşları daha da hız kazanacaktır. Ülkelerin bu dinamizle başa çıkması için kendinin teknoloji  alanında geliştirmesi ise mutlak bir gerçektir. Örneğin şuanda Çin’in ekonomik olarak güçlü olmasının en büyük faktörü insan gücündeki üstünlüğüdür. Çin, ileride insanın gücüne ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda da rekabet etmek istiyorsa teknolojik olarak gelişmek zorundadır ve Çin bu olayın farkında olduğu için bütünü yatırımlarını AR-GE ye harcayarak ekonomisini diri tutabilir.

 

Türkiye’nin Endüstri 4.0’daki Yeri

Endüstri 4.0 ‘ın ülkemize de elbette bir çok yönden etkisi olacaktır. Türkiye, Avrupalı firmaların Orta Asya’daki bir üretim üssü olarak görülebilir. Ancak ülkemizin üretim merkezi yerine, inovasyon merkezi olarak gelişen global pazarda kendine yer bulması gerekmektedir. Bu denilenlerin yapılması için de teknoloji geliştirme anlamında bir hayli çalışmamız ve emek sarf etmemiz gerekmektedir.

Hali hazırda ülkemizde bu sürece uyum sağlamaya çalışan ve kendisini yenileyen fabrikalar olduğunu görmek ise içimizi bir nebze olsun ferahlatmaktadır. Bunun en güzel örneği için Dünya’nın en ünlü belgesel kanalı National Geographic’in ülkemizin en ünlü çikolata üreticilerinden Şölen firmasının teknoloji harikası fabrikasını izleyerek görebilirsiniz.

 

Sonuç olarak, Endüstri 4.0 geleceğimizi iyi ve kötü yönleriyle doğrudan etkileyecek gibi duruyor. Gelecekte içerisinde insan olmayan ve ışığa ihtiyaç duymayan robotlarla çalışan fabrikalar bizi beklemekte ve insanoğlu artık robotlarla yarış içine girmeye hazırlanmalıdır. Yapmamız gereken Endüstri 4.0’dan kaçmak değil ona en iyi şekilde uyum sağlamaktır.

Bazı masalların sonunu bilemezsiniz ve yenilik sonu bilinmeyen bir masaldır.

Endüstri 4.0 hakkında daha fazla bilgi almak için Siemens Business Solutions şirketi Genel Müdürü Ali Rıza ERSOY’un Tedx konuşmasını izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Endüstri 4.0 teknolojisinin ne olduğunu, hayatımızı nasıl şekillendireceğini, Global Dünya’da ve ülkemizde ne gibi rollerini olduğunu, iyi ve kötü yanlarını inceledik. Umarız okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek, esen kalın…

Related Posts