Blog Single

24 Haz

Artırılmış Gerçeklik AR (Augmented Reality) Nedir?

Artırılmış Gerçeklik AR (Augmented Reality) Nedir?

arttırılmıs-gerceklik-nedir

Eviniz için yenileme zamanı gelmişte geçiyor bile. Koltuk takımlarınız yıllardır sizleri en iyi şekilde üzerinde taşıdı. Ancak artık onlara veda etme zamanı geldi. Eşiniz ile beraber bir mobilya mağazasına gittiğinizi düşünün. Yüzlerce çeşit mobilyaların her biri kendisini almanız için size gülümsüyor adeta. Ama aralarından yalnızca birini alacağınız için bu seçimin en iyi olmasını istiyorsunuz. Seçenekleri yavaş yavaş eritiyorsunuz. Kimisinin minderleri bek hoşunuza gitmiyor, kimisinin iskelet rengini beğenmiyorsunuz. Eleme işlemlerinden sonra en sona üç mobilya arasında giriyorsunuz. Hepsi birbirinden güzel, evinize ne kadar yakışacağını düşünüyorsunuz. Ama hangisinin evinizde en güzel durduğunu kafanızda canlandırmak zor olacak. Bu düşünceler içerisindeyken sizinle ilgilenen mağaza danışmanı – bunlar arasında kararsız kaldıysanız mobil uygulamamızı indirin ve evinize gidip hangisinin daha güzel durduğuna telefonunuz yardımıyla bakın, diyor. Siz bu işlemin detaylarını öğrenip hemen evinize gidiyorsunuz. Uygulama içerisinde beğendiğiniz mobilyaları seçip telefonunuzun kamerasını evin içerisine doğru tutuyorsunuz ve mobilyalar gerçekten oradaymış ve yerlerine yerleştirilmiş gibi görüyorsunuz. Ve evinize en çok yakışan krem rengi mobilyada karar kılıyorsunuz.

Burada okuduklarınız belki size hayal ya da gelecekte öngörülen teknolojiler olarak gelebilir. Ancak günlük hayatımızda biz kullanmasak da bu teknolojiler birileri tarafından kullanılıyor. Özellikle mimari tasarımlarda uygulanma yöntemi daha etkili olduğu için bu tarz uygulamalar ile, evinize yakışacak mobilyayı, eşyayı hatta evinizin boyasını bile farklı bir renk olsa nasıl olurdu diye önceden bakıp görebiliyorsunuz.

Şimdi gelin bu teknolojilerin nasıl bir alt yapısı var ya da daha başka hangi alanlarda kullanılıyor birlikte inceleyelim.

 

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) veya kısaca AR, çevremizde yer alan dünyada algıladığımız fiziksel unsurların, bilgisayar yardımıyla grafik, video, ses, GPS vb veriler ile birleştirilmesi sonucunda oluşturulan, gerçek zamanlı ve etkileşimli bir deneyim türüdür. Artırılmış Gerçeklik uygulamalarında kullanılan yazılım ve donanım ürünleri sayesinde, çevremizde algıladığımız gerçek dünya üzerine sanal veriler eklenerek bu dünya zenginleştirilir, bir diğer değiş ile ‘’Artırılır’’.

Artırılmış Gerçeklik teknolojileri ilk olarak 1960’lı yılların ortalarından itibaren üzerinde çalışılan bir alan olmasına karşın, 1990’lı yılların başlarından itibaren gelişen görüntü işleme teknolojileri sayesinde askeri alanlar başta olmak üzere günlük hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlamıştır.

Bu teknolojiler görüntü tanımlama (Object Recognition) ve SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) yani gerçek zamanlı harita ve konumlandırma teknolojilerini içerisinde barındıran AR teknolojileri özellikle son yıllarda akıllı telefonlarının kapasitelerinin artmasıyla günlük hayatımıza çok daha hızlı bir giriş yaptı.

2016 yılında ortaya çıkan PokemonGO oyunu ile Artırılmış Gerçekliğin bilinirliği çok daha fazla arttı diyebiliriz.arttırılmış-gerceklik-pokemon-go

Özellikle son yıllarda akıllı telefonların işlemci kapasiteleri ve görüntü işleme kapasitelerinin gelişmesinin yanı sıra kameralarında daha profesyonel lensler kullanılmaya başlanması ile birlikte özellikle pek çok farklı alanda Artırılmış Gerçeklik uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır.. Günümüzde Mobil AR oyunlarından, eğlence amaçlı kullanılan mobil  filtre uygulamalarına, online alışverişlerden, Endüstri 4.0 çözümlerine kadar Artırılmış Gerçeklik günümüzde marka ve firmaların en çok kullanmaya başladığı teknolojilerden birisi haline gelmiştir.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Pazarlama

Augmented Reality denilince akla ilk gelen sektörlerden biri hiç şüphesiz pazarlamadır. Firmalar, ürünlerini daha ilgi çekici ve interaktif bir şekilde pazarlamak için şu an bu teknoloji yardımıyla yaptıkları uygulamaları tercih ediyorlar. Bu şekilde müşteri etkilemek daha kolaylaşıyor ve çıkan kampanyalar farklılık yaratıyor.  Bu şekilde marka akılda kalıcılığını arttırıp, vurgulamak istediği hizmete; videonun sonunda yer verdiği linklerle rahatlıkla yönlendirebiliyor.

Emlak

arttrılmış-gerçeklik-emlakMarkaların dışında emlak firmaları da AR teknolojisini sıklıkla kullanabilir. Merak ettiğiniz bir evin camına asılacak olan ilan aracılığı, evin tanıtıcı videosunu izleyebilir; videonun sonunda yer verilecek ilan sahibi bilgilerinden de, ev ile ilgilenen kişiye tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Sinema

Bir billboard da o hafta yeni çıkan filmin fragmanına rastladığınızı düşünün. AR uygulaması sayesinde; billboard’u cihazınızla tanımlayıp, filmin fragmanını cep telefonunuz üzerinden izleyebileceksiniz.

Dekorarttırılmış-gerceklik-teknolojisi

Bomboş bir eve çıkıyorsunuz ve evi nasıl dekore edeceğiniz hakkında ürünleri satın almadan bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. AR teknolojisi ile ürünlerin, evinizde nasıl durduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Hatta IKEA firması 2014 kataloğunda bu teknolojiyi kullanarak bir yenilik yaratmıştı.

 

Artırılmış gerçeklik bu ve bunlar gibi daha pek çok alanda kullanılıyor ve kullanım alanı her geçen gün biraz daha genişliyor.

 

Bu yazımızda Artırılmış Gerçeklik Teknolojilerinin ne olduğuna değindik ve ayrıca bu teknolojilerin günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını gördük. Umarız okurken keyfi almışsınızdır. Bir başka yazımızda görüşünceye dek. Esen kalın.

Related Posts