Blog Single

11 Tem

3D Yazıcılar Nedir? Ne İşe Yarar?

3D Yazıcılar Nedir? Ne İşe Yarar?

3d-yazici

Evinizde kullandığınız ve onlarca küçük parça içeren materyallerle gün içerisinde sürekli bir temasımız oluyor. Ya da daha farklı bir örnek verecek olursak yemek takımlarınızı veyahut da fincan takımlarınızı göz ününe getirebilirsiniz. Farz edin ki zaman ilerlemiş ve teknoloji şu an olduğu düzeyden çok daha ilerilere gitmiş. Çok sevdiğiniz bir aile dostunuzun size misafirliğe geldiğini düşünün. Tabi beraberinde birazcık yaramaz olan iki çocukları da var. Haliyle gözünüz sürekli onların üzerinde oluyor. Çünkü bir şey kırıp dökülsün istemiyorsunuz.

Yemekler yeniyor, çaylar içiliyor ve zaman ilerliyor. Misafirlerin kalkmalarına yakın, son olarak kahve yapıyorsunuz. Şöyle bol köpüklü bir kahve ile geceyi mükemmel bir şekilde sonlandırmayı düşünüyorsunuz. Tam kahvenizden ilk yudumu alırken çocukların, sakladığınız yerden bulup çıkardığı topun sesini işitiyorsunuz. Tabi topla beraber içeriye giriyorlar ve siz daha yapmayın çocuklar diyene kadar çoktan çocuklardan birinin topa vurduğunu görüyorsunuz. Tabi havalanan top geliyor ve eşinizin kahvesinin de üzerinde bulunduğu sehpaya çarpıyor, sehpa fincanla beraber tepetaklak. Kahvenin halınızı mahvettiğine mi üzülesiniz yoksa en sevdiğiniz fincan takımının bozulduğuna mı?

Tabi duruma üzüldüğünüzü gören aile dostunuz; üzülmeyin ben fincanın bir örneğini alayım yarın size yenisini getiririm, biz bunun örneklemesini yaparak 3d yazıcı ile aynısını basabiliyoruz diyor. Siz her ne kadar inanmasanız da bir örneği veriyorsunuz. Ertesi gün olduğunda aile dostunuz geliyor ve elinde dün verdiğiniz fincandan iki tane var ve birini diğerinden ayırt edemiyorsunuz. Ve kırılan fincana olan üzüntünüz hemen geçiyor.

Gelecek senaryosu gibi görünse de aslında çok yakın bir teknolojiden hatta belli bir oranda hayatımızda yer alan bir sistemden bahsediyoruz.: 3d yazıcılar.

Peki nedir bu 3d yazıcılar, ne işe yararlar ve günlük hayatımızın neresinde yer alıyorlar gelin yeni yazımızda hep birlikte inceleyelim.

3D Yazıcılar Nedir?

3d-yazıclar

Bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu olarak hazırlanmış modelleri, çeşitli madde ve malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde, başka bir kalıp ya da nesneye ihtiyaç duymadan üreten teknolojik aletlere 3d yazıcı adı veriliyor. 3d yazıcıların en çok tutulan yanlarından bir tanesi ise kuşkusuz maliyetidir. Özellikle endüstriyel alanda küçük parçaları bir başka şeye ihtiyaç duymadan üretebilmesi ve üretilme yolundaki bir şeyin çok kısa sürelerde modellemelerini çıkarabilmesi sebebiyle hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır.

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

3D yazıcılar, katmanlı imalat (Additive Manufacturing) diye nitelendirilen bir üretim yöntemi ile çalışırlar. Baskı için birçok ham madde kullanılsa da genellikle filament 3yazicilar-nasil-calisirdiye nitelendirilen termo plastik materyaller kullanılır. 3 boyutlu yazıcıların temel çalışma mantığını daha sade açıklayacak olursak; önceden bilgisayar ortamında modellenmiş bir nesnenin plastik ya da benzeri maddelerin eritilerek ve katman katman çalışması vasıtasıyla 3 boyutlu bir nesnenin ortaya çıkmasıdır.

Bu yazıcılar temel olarak şu 3 bileşene ayrılabilir:

1- Modelleme: Üretilecek ürünün ilk olarak 3 boyutlu tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu tarama sistemleri yardımıyla datası oluşturulur. Oluşturulan modeli ise genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D baskı sürecinin üretim aşamasındaki ilk adımını atmış oluruz.

2-3D Baskı: 3D baskıya gönderdiğimiz model, baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste eklenerek oluşturulur. Bu katmanlar plastik ergitme, laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilir.

3-Yüzey İyileştirme: 3D yazıcı ile oluşturduğumuz objeler geleneksel teknolojiler ile karşılaştırıldığında boyutsal açıdan bazı küçük hatalar içerebilir. Bu durumda kritik objelerde son bir yüzey temizleme, iyileştirme veya geliştirme son ölçüye getirme işlemi uygulanabilir. Bu yöntem sayesinde ortaya çıkan 3 boyutlu nesnenin çok daha kusursuz hale geldiği söylenebilir.

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir? Kullanım Alanları Nelerdir?

çikolata

3D Yazıcı ile yapabileceklerinizin tek sınırı aslında sizin hayal gücünüz kadardır.  Ürün prototipleme, ev dekorasyonu, hediyelik eşya gibi kullanım amaçları hali hazırda yaygın olanlar. Örneğin çiçekleriniz için tasarladığınız veya hazır tasarımını bulduğunuz bir vazo basabilirsiniz. Yapmayı düşündüğünüz bir robotun gövdesinde 3D baskılara yer verebilir, hatta gövdenin tamamını 3D baskı ile yapabilirsiniz.

Tabi bu yazıcıların yapabildikleri sadece bu kadarla sınırlı değil. Mesela çikolata basan 3d yazıcılar ile kendi çikolatanızı basabilirsiniz.

 

Yazıcıların kullanım alanları maliyeti arttıkça daha da genişliyor. Buna örnek olarak NASA’yı gösterebiliriz. NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) astronotların uzayda ihtiyacı olan materyalleri yine uzaya gönderdikleri özel bir 3D yazıcıdan basarak elde ediyorlar. Bu sayede maliyetler düşmüş oluyor.

Endüstriyel alanlarda kullanımı oldukça artmış olan 3d yazıcılar pek çok fabrikaya girmiş durumda. Örnek olarak Boeing’i gösterebiliriz. Bilindiği üzere Boeing uçak üreten bir firma ve uçakların on binlerce farklı parçası bulunuyor. Bu alanda kullanılan yazıcılar sayesinde üretim yapan yazıcılar esnekleşiyor ve üretim maliyetleri gittikçe düşüyor.

Sadece 24 saatte tek katlı ev yapabilen yazıcılar bir görmesek de hayatımızda ki yerini aldılar.3d-yazici-biyonik-el-m

Tekstil ve inşaat alanlarında da kullanılan 3 boyutlu yazıcıların en çok şaşırtan kullanım alanlarından biri ise hiç şüphesiz medikal sektörü. Hastaların ölçülerine göre protez ürünler üreten bu yazıcılar sandığımızdan çok daha ilerideler. Çünkü tıp laboratuvarlarında 3d yazıcılar ile yapay organ bile basılabiliyor. Henüz bu alanda daha fazla gelişmeye ihtiyaç duyulsa bile yakın gelecekte kök hücreler sayesinde organlar basan ve bu organların diğer organlarımız gibi işlevlerini yerine getiren organlar olması ulaşılması zor bir hayal gibi görünmüyor artık.

Fiyatları esneklik gösteren bu yazıcılardan 200$ dan başlayıp milyon dolarlara kadar çıkan çeşitlerinden birini alarak siz de evde istediğiniz tasarımları yapabilirsiniz.

yapay-organ

 

Bu yazımızda eğlenceden sağlığa, inşaattan tekstile kadar çok geniş alanlarda kullanım sahası olan 3 boyutlu yazıları inceledik. Gelecek gerçekten heyecan verici ve bizim de bu geleceğe göre şekillenmemiz gerektiği çok açık bir şekilde ortada. Umarız bu yazımızı da sıkılmadan okumuşsunuzdur. Bir başka yazıda görüşünceye dek, esen kalın…

 

 

Related Posts